Tire
Tire Tanıtım
Tire Tarihi
Coğrafi Yapı
Ekonomisi
Ekonomik Özellikleri
Yatırım Olanakları
Tire ile İlgili Yayınlar
Kültürel Gelenekler
Tarihi Mekanlar
El Sanatları
Yöresel Müzikler
Multimedia
Sanal Tur
Fotoğraflar
Videolar
Hakkımızda
Turizm; bir ülkeye veya bir şehre dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilerdir. Bu geziler insanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil; kültürel, ekonomik, toplumsal olarak da iletişim içinde olması demektir. Ülkemiz turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Doğal zenginlikleriyle, anıtlarıyla, tarihi kalıntılarıyla, müzeleriyle ve güneşi, denizi, kaplıcalarıyla sayılı ülkeler arasına girmemizi sağlayan güzelliklerdir. Ki Yeşil Tire’miz de muazzam doğasıyla turizm de bir yer sahibi olmuştur.

Tire; İzmir’e 80 km uzaklıkta, sırtını Güme Dağları’na dayamış güzel bir ilçedir. Sahip olduğu eşsiz doğal güzelliğiyle yeşil Tire insanların gönüllerine huzur veriyor. Tarihi mekânları, mesire yerleri, yöresel yemekleri ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Türkiye’nin en büyük açık hava pazarı olan Salı pazarıyla gizli bir cennet olan Tire’nin turizm potansiyelinin tanıtımına yönelik çalışmalar Belediye Başkanımız Tire sevdalısı olan Sayın Tayfur Çiçek sayesinde hızlı bir şekilde devam etmektedir. Daha önceki yıllara göre büyük başarılar sağlanmıştır.

Tire’nin turizm kitlesi;
Kuşadası’na gelen yabancı turistlerin Tire Salı Pazarını ve el sanatları çarşısını (keçeci, nalıncı, urgancı, beledi dokuma) ziyareti İzmir ‘den acentelerin günübirlik organizasyonlarıyla yapılan geziler Üniversitelerden tez çalışmaları için gelen öğrenci grupları TV belgesel program ekipleri İzmir’den derneklerin bir grup oluşturup ziyaretleri şeklindedir.

Bu grupların birçoğu belediyemize ulaşıp rehber istemektedir. Başkanımızın öncülüğünde yaklaşık olarak 2 yıldır bu hizmeti vermekteyiz. Şehr-i Muazzam Tire’mize gelen misafirlerimiz böyle bir birimin olmasından çok memnun kalmaktadır. Bu iyi dileklerini sosyal medyada ve maillerle belirtmektedirler. En yoğun dönemi bahar ayında yaşamaktayız. Derekahve’nin eşsiz doğasına kahvaltıya gelen misafirlerimiz ve onun yanında Türkiye’de bir eşi olmayan Mescit ve Ayazma ikilisini görmeye gelenler teşkil etmektedir. (Derekahve’nin karşı yakasında altı ayazma üstü mescit olan Şems-i mescidi yer alır. Bu mescit 13.yy da yapılmıştır. Ayazma kısmı Aziz Jean ve Meryem Ana adına adanarak yapılmıştır.) Birimimiz burada onlara Yeşil Tire’mizi tanıtıp, broşürler sunuyor ve isteyen gruplara gün boyunca Tire gezilerinde eşlik edip Tire’nin gizli kalmış olan tarihi yerlerini gezdiriyorlar. Gizli cennet olan şehrimizin Salı pazarını, el sanatları çarşısını, türbelerini, tarihi mekânlarını ( hanlar, hamamlar, camiiler ve külliyeler) görüp ve yöresel yemeklerini tadan misafirlerimiz gönüllerini burada bırakıp tekrar geleceğiz sözleriyle ayrılıyorlar.

Birimimizin hizmeti Belediye Başkanımız Tayfur Çiçek öncülüğünde önümüzdeki senelerde de devam edecektir. Her geçen gün belediyemizin böyle hizmeti olduğu yayılmaktadır ve birimimize gruplar tarafından talepler artmaktadır. İzmir’de ve Kuşadası’nda birçok acentelere ve tanıdık çevrelere birimimizi tanıtmaya devam etmekteyiz. İzmir’de Di-ar Turizmin sahibi ve aynı zamanda İzmir TÜRSAB başkan yardımcısı olan Dilek Araç hanımın Tire’ye yapmış olduğu ziyaret sonrası birimimiz ile iletişim halinde olup ilçemizde birçok çalışmaya imza atmak istediğini dile getirdi.

2012 yılında bahar ve yaz aylarında 2000–2500 kişi, sonbahar ve kış aylarında 1500–2000 kişi ziyaretçi olmuştur. Bu senenin geçen seneye göre daha yoğun geçeceğini düşünüyoruz. Biz önümüzdeki bahar gelecek olan misafirlerimize Tire’yi tanıtmak için heyecanla bekliyoruz.

Turizm
Nasıl Gidilir
Ne Yenir
Konaklama
Lokanta ve Restaurantlar
Tur Programlarımız
Bağlantılar
Tire Belediyesi
Gülcüoğlu Konakları
Tire Belediye Bülteni
Tire Bld. Şehir Sineması
Derekahve Kafeterya
Tire Belediyespor
Ziyaretçi İstatistiği
Tire Belediye Bülteni - e-Bülten
Online : 1
Bugün : 105
Toplam : 461432
IP : 52.91.185.49
Tire Belediyesi Turizm Birimi © 2013 coding and design by : Nihat Can