Tire
Tire Tanıtım
Tire Tarihi
Coğrafi Yapı
Ekonomisi
Ekonomik Özellikleri
Yatırım Olanakları
Tire ile İlgili Yayınlar
Kültürel Gelenekler
Tarihi Mekanlar
El Sanatları
Yöresel Müzikler
Multimedia
Sanal Tur
Fotoğraflar
Videolar
Ne Yenir
Şiş Köfte (Tire Köftesi)
Kuzu etinin yumuşak kısmının tuz ile birlikte üç kez çekilerek oluşturulmuş kıymasından yapılır. Şişlerin üzerinde küçük parmak kalınlığında ve uzun şekilde oluşturulan köfteler, kömür ateşinde ızgara ediliyor. Sonra da ufak parçalara bölünerek, domates ve yeşilbiberle tereyağında çevrilerek masaya getiriliyor. Tire köftesi; aynı zaman ızgara işleminden sonra paketlenerek de satılmaktadır.

Tire Sandviçi
Tire sandviçini farklı kılan; kullanıldığı sucuklardır. Sandviç Tire’ye özel olan bu sucuklar ve diğer malzemeler odun ateşinde ızgarada pişirilerek yapılır. Bu güzel lezzeti tatmak için, sandviççi büfelerinin bulunduğu “Sandviççiler Sokağı” ziyaret edilebilir.

Karışık Ot Kavurması
Yörenin yenebilecek türdeki birçok farklı ot türünden yapılır.

Sarmaşık Kavurması
Yörenin topraklarında yetişen ve sarmaşık olarak adlandırılırmış bitkinin küçük parçalar şeklinde doğranarak sade veya yumurtalı şekilde tavada kavrulması ile yapılır.
Turp Otu Haşlaması; Turp Otu, Tire ovalarında yabani olarak yetişen bir ot çeşididir. Ot köklerinden temizlendikten sonra suda haşlanır. Suyu süzülen ot limon ekşisi ile servis yapılır.

Lalengi (Gıylangı- Pisipisi -Patlıcan Balığı)
Patlıcanın uzunlamasına ince olarak kesilip, suda bekletildikten sonra cıvık kıvamda hamura bulanıp kızartılmasıyla elde edilen güzel bir lezzettir, sarımsaklı, limonlu sosuyla denemenizi öneririz.

Karışık İç Karması
Bölgemizin doğasında yetişen; Şevketi bostan, Radika, Sarmaşık, Kuşkonmaz, Ebe Gümeci, Kuzukulağı, Arapsaçı, İğnelik, Dalaygan (Isırgan), Melengeç, Semiz, Turp Otu, Hardal, Pazı, Çobandüdüğü, Tereve ve benzeri, birçok ot bir araya getirilir. İnce ince kıyılarak tavada zeytinyağıyla birlikte kavrulur. Sade veya yoğurt ile birlikte yenilebilir.

Keşkek
Ege’nin geleneksel mutfağının gözde yemeklerinden biridir. Koyun eti, tavuk eti ve buğday olarak üç ana malzeme ve diğer malzemelerin bir araya getirilmesi ile yapılır. İçerisine konacak buğday, düğünden bir gün önce suda bekletilerek ezilmeye uygun kıvama getirilir. Yemek, düğün günü sabah erken saatlerde büyük kazanlar içinde pişirilmeye başlanır. Belirli bir pişme kıvamına ulaşan yemeğin malzemeleri buğdaylar ve etler büyük kazanlar içine alınarak tokmaklarla dövülür. Bu işleme keşkek dövmek (etleri ve buğdayı birleştiren ezme işlemi) denir. Keşkek dövme geleneksel olarak düğün aşçılarının emeğiyle hep birlikte imece usulü ile yapılır. Yorucu bir iş olan keşkek dövme işlemi sonucu etler ve buğday eriyerek özdeşleşir. Et, tahıllarla iç içe geçmiş, neredeyse tamamen yemeğin içinde erimiş duruma gelir. Ne kadar uzun süre ve kuvvetle dövülürse o kadar lezzetli olduğu söylenir. Birkaç saat süren bu dövme işlemi sonrasında yemek dinlenmeye bırakılır. Keşkek dinlenirken salçalı sosu hazırlanır. Yemeğimiz Tire’de genellikle düğün yemeği olarak sunulmaktadır. Belli başlı restoranlarımızda tadılabilir.

Kabak Çiçeği Dolması
Sabahın erken saatlerinde açılan kabak çiçekleri hemen toplanır. Çiçeklerin iç kısımlarındaki tohum bölümleri kopartılarak temizlenir. Daha sonra zeytinyağlı, pirinçli sade veya kıymalı iç hazırlanıp içleri doldurulur ve pişirilir. Yoğurt ile servis yapılır.

Kuyu Kebabı (Tandır Kebabı-Tak Tak Kebabı)
Bu kebabın en önemli özelliği sabahın çok erken saatlerinde kuyu içerisine asılı olarak pişmeye bırakılmasıdır.  Pişen et, pide üzerine konarak servis yapılır. Tandır kebabının yanında yenebilecek diğer bir seçenek aynı etin yağı ile yapılan pirinç çorbasıdır.

Heybeli Çorba
Heybeli çorba; bir miktar kırmızı mercimek, bulgur ve pirinç karışımıyla yapılır. Anlatılan bir hikâyeye göre ulaşımın yaya olarak sağlandığı dönemlerde köylüler pazara atla gelip giderlermiş. Hayvana yüklenen ürünler pazarda satılıp evin ihtiyaçları giderilirmiş. O devirde günümüzdeki poşet ve benzeri taşıma çantaları yokmuş. Pazardan alınan ürünler eve dönüş yolunda atın hareketleri sonucunda birbirine karışırmışlar. Böylece şimdiki Heybeli Çorba dediğimiz lezzetli sıcak çorba ortaya çıkmıştır.

Kuzukulağı Çorbası
Kuzukulağının; un ve yoğurtla terbiyelenmesiyle yapılan bir çorbadır. Kuzukulağı yıkanıp ince şekilde kıyılır, tencerede biraz haşlanıp çırpılmış olan yoğurtla unun kuzukulağıyla birleşir ve üstüne az zeytinyağlı, az da tereyağlı sos hazırlayıp dökülerek servis yapılır.   

Karadutlu Lor Tatlısı
Tuzsuz lor peyniri biraz sütle terbiye edilir. Tireli köylü kadınların yaptığı karadut reçeli lor peyniri üstüne dökülerek servis yapılır.

[  Bu Sayfayı Yazdır | Facebook'da Paylaş | Hit: 6572 ]
Turizm
Nasıl Gidilir
Ne Yenir
Konaklama
Lokanta ve Restaurantlar
Tur Programlarımız
Bağlantılar
Tire Belediyesi
Gülcüoğlu Konakları
Tire Belediye Bülteni
Tire Bld. Şehir Sineması
Derekahve Kafeterya
Tire Belediyespor
Ziyaretçi İstatistiği
Tire Belediye Bülteni - e-Bülten
Online : 1
Bugün : 95
Toplam : 461422
IP : 52.91.185.49
Tire Belediyesi Turizm Birimi © 2013 coding and design by : Nihat Can